لیموترش ، حلقه های خشک شده لیموترش ، گل محمدی ، بهارنارنج ، دارچین ، هل ، میخک ، چای سبز

فواید و خواص لیموترش (بخش دوم)

خواص لیمو ترش و سرماخوردگی

خواص لیموترش داراي اثرات ضد عفوني كننده و قابض است و بدين جهت مي‌توان از آن براي درمان گلودرد استفاده كرد. با توجه به مقدار بسيار زياد ويتامين ث موجود در ليمو، مصرف آن باعث افزايش مقاومت سيستم ايمني بدن مي‌شود. براي فرد مبتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگي مصرف مخلوطي از آب ليمو تازه با عسل در يك ليوان آب گرم بسيار مفيد است. مصرف آب ليمو همچنين باعث كاهش تب در افراد بيمار مي‌ شود.

 

خواص لیموترش و ایمنی بدن

لیمو یک منبع عالی از ویتامین C است. در واقع، فقط یک عدد لیمو ترش می تواند تقریبا یک سوم نیازهای روزانه بدن به ویتامین C را برآورده کند. گنجاندن ویتامین C کافی در رژیم غذایی خواص زیادی برای بدن دارد. مهمترین این خواص تقویت سیستم ایمنی بدن است.

یک بررسی که در Annals of Nutrition & Metabolism منتشر شده است دریافت که تامین نیاز روزانه بدن به ویتامین C می تواند به کاهش مدت و شدت عفونت های دستگاه تنفسی کمک کند و در پیشگیری و بهبود مالاریا، اسهال و پنومونی نیز نقش دارد.

لیمو همچنین حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. این ترکیبات مفید با خنثی سازی رادیکال های مضر آزاد، از سلول های ایمنی بدن حفاظت می کنند و با تقویت سیستم ایمنی موجب می شوند که عفونت ها زودتر خوب شوند.

بعضی دیگر از مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

  • زنجبیل
  • جینسینگ
  • پونه کوهی

 

خواص لیموترش برای مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی یک بیماری دردناک است که درمان آن می تواند سخت باشد. خوشبختانه خواص ضد باکتریایی لیمو ترش در درمان آن بسیار موثر خواهد بود. به هنگام مسمومیت غذایی مقدار کمی شکر را روی یک قاچ لیمو بپاشید و آن را میک بزنید و یا مقداری آب لیمو ترش را بنوشید. نوشیدن آب لیمو ترش به زهر زدایی بدن کمک کرده و باعث دفع باکتری ها از بدن می شود. با مصرف لیمو ترش مسمومیت غذایی شما بطور کامل بهبود نمی یابد اما به بازگشتن سطح پی اچ بدن به حالت اولیه کمک خواهد کرد.

 

خواص لیموترش
حلقه های لیمو خشک شده

 

محصولات نافه