لیموترش ، حلقه های خشک شده لیموترش ، گل محمدی ، بهارنارنج ، دارچین ، هل ، میخک ، چای سبز

خاصیت دمنوش های گیاهی مختلف (۲)

فهرست دمنوش های گیاهی:

بیش از صد نوع دمنوش گیاهی یافت شده که از انواع مختلفی از چای های گیاهی استفاده می شود، اما برخی از معروف ترین آن ها به همراه برخی از مزایای مهم آن ها در متن زیر لیست شده اند. 

دمنوش بادیان رومی: دم نوشی عالی برای اختلالات شکم، گاز اضافی، تهوع، گرفتگی، سرفه، سرفه، سرما خوردگی. 

دمنوش شاهدانه: مناسب برای کاهش درد مزمن، التهاب، اضطراب، استرس، افسردگی، سردرد و درد شکم می باشد.

دمنوش های گیاهی

معرفی انواع دمنوش و خواص آن ها 

دمنوش سرخارگل: باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، پوست را از عفونت محافظت می کند و التهاب را از بین می برد. 

دمنوش نعناع هندی: سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، جوانسازی را بهبود می بخشد و بدن را کنترل می کند و به اختلالات خواب کمک می کند. 

دمنوش بابونه: دارای ویژگی های آرامش بخشی است، معده را تسکین می دهد، و علایم درد کمر، التهاب، ورم مفاصل، خارش پوست و آفتاب سوختگی را بهبود می بخشد.

 

دمنوش هایی پر طرفدار و آرام بخش 

دم نوش سنبل الطیب: سنبل الطیب چند ویژگی مسکنی دارد، سطح استرس و فشار خون را کاهش می دهد و دارای ویژگی های ضد تشنجی است. 

دم نوش نعناع : بویژه برای تسکین عضلات، ناراحتی شکم، سوهاضمه، و گاز اضافی، و تحریک سیستم ایمنی مفید است. 

دمنوش آویشن: آویشن به خاطر از بین بردک تب، درمان سرفه و سرماخوردگی، تقویت پاسخ های ایمنی، تسکین شکم، و سردرد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

از خواص دمنوش ها چه می دانید؟ 

دمنوش قاصدک: افزایش ادرار و دفع سموم از بدن، به کاهش فشار خون و بهبود مشکلات بینایی و کمبود آهن کمک میکند. 

دمنوش ریشه کاوا: استرس و اضطراب را کاهش می دهد، خواب سالم را تحریک و ذهن را آرام می کند و سم زدایی را در بدن بیشتر می کند. 

دمنوش ریشه زنجبیل: بهبود حالت تهوع، پیش گیری از بیماری های مزمن و افزایش اشتها.

دمنوش میوه گل رز: برای سیستم ایمنی بسیار خوب است، به خاطر میزان بالای ویتامین C می تواند بدن را تصفیه کند. 

دمنوش زردچوبه: فعالیت آنتی اکسیدانی آن از سرطان جلوگیری می کند، التهاب را تسکین می دهد و هضم را ترویج می بخشد.

 

خواص شگفت انگیز انواع دمنوش های گیاهی 

چگونه می توان دم نوش گیاهی سالم تهیه کرد؟ طرز تهیه صحیح دمنوش های گیاهی چیست؟

بیشتر دم نوش های گیاهی را می توان با استفاده از برگ ها، ریشه ها، دانه ها، گل ها، گلبرگ یا ساقه گیاهان و گیاهان مختلف در آب داغ درست کرد.این کار مواد غذایی و اجزای فعالشان را آزاد می کند و منجر به تهیه نوشیدنی خوش مزه و مغذی خواهد شود. 

بیشتر دم نوش های گیاهی پیچیده شامل سه بخش هستند، جز تشکیل دهنده فعال، جز پشتیبان و کاتالیزور.جز فعال باید چیزی باشد که مهم ترین فایده را برای شما ارائه می کند، از قبیل سلامت ایمنی و یا تسکین درد.

ماده تشکیل دهنده پشتیبان نیز باید بر یک سیستم عضو یا ناحیه بدن تاثیر بگذارد، مثلا ضد التهاب، آرام بخش و یا تحریک کننده .جز کاتالیست، طعم یا شیرینی را ارائه می دهد تا آن را خوشایند کند به عبارت دیگر، بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می کنند که سه بخش فعال، ۲ بخش پشتیبان و ۱ بخش کاتالیزور را ترکیب کنند.

این باعث ایجاد یک تعادل کاملاً متعادل می شود که عالی است و نتایج سلامتی بهبود یافته را ارایه می دهد.

 

نحوه تهیه دمنوش های گیاهی ترکیبی 

عوارض جانبی دم نوش های گیاهی:

دم نوش های گیاهی به دلیل تاثیر قوی مواد فعال، واکنش های آلرژیک بالقوه، هویت اشتباه گیاهان، مصرف بیش از حد و تعاملات دارویی، با اثرات جانبی معینی همراه می شوند ؛ بعد از خواص دمنوش ها در بخش سلامت نمناک به بررسی عوارض دمنوش های گیاهی هم نگاهی می اندازیم. 

گیاهان سمی – در حالی که اکثر گیاهان برای مصرف انسان ایمن هستند، اما گیاهان سمی هم ممکن است در ترکیبات ایمن اشتباه وارد شوند. 

آلرژی – دم نوش های گیاهی گستره وسیعی از گونه های گیاهی و خانواده ها را در بر می گیرند، به این معنی که بسیاری از واکنش های آلرژیک احتمالی ممکن است.

واکنش های آلرژیکی می تواند از اسهال و یا التهاب، مشکلات تنفسی، استفراغ، تب، خارش پوست و دیگر علائم جدی دیگر متفاوت باشند.

 

دمنوش های گیاهی چه عوارضی دارند؟ 

استفاده به میزان متوسط:

گیاهان به خاطر مواد اولیه و مواد شیمیایی فعال خود استفاده می شوند؛ در مقادیر کم، آن ها عموماً ایمن هستند، اما مصرف بیش از حدشان می تواند منجر به مسموممیت و اثرات جانبی منفی شود.در بیشتر موارد مقدار کمی چای (۱ تا ۲ فنجان در روز) برای لذت بردن از مزایای سلامتی آن، کافی است. 

دم نوش های گیاهی و تداخلات دارویی : اگر در حال حاضر دارو مصرف می کنید، بهتر است قبل از مصرف دم نوش های گیاهی با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

محصولات نافه